תוכנית האירוע

איך משתתפים?
לאחר שמצאתם את הסכום המבוקש, שלחו את הפרטים הבאים במסרון (הודעת SMS)
לטלפון: 055-669-7412.
  • הפתרון הוא: + הסכום המבוקש
  • שם פרטי + שם משפחה
  • כתובת השולח או דוא”ל
  • מספר טלפון לחזרה.
  •  
הפרסים
בין הפותרים נכונה את הסכום המבוקש יוגרלו פרסים:
8 מהפותרים יקבלו פרס: ביקור משפחתי באחד מאתרי המורשת לבחירה
20 מהפותרים יקבלו פרס: ספרון "מדריך לאתרי המורשת"


הפרס הגדול: שניים מבין אלה שיפתרו גם את שאלת הבונוס יקבלו כל אחד פרס מיוחד בשווי 1500 ש"ח:
כרטיס זוגי לטיסה בכדור פורח בשמי עמק יזרעאל מתנת "לגעת בשמיים" 
 
  • המועד האחרון לשליחת הפתרונות הוא: 14 באפריל 2017.
  • נא לא להתקשר למספר הטלפון שהוצג, יתקבלו רק מסרונים (הודעות SMS).
  • ניתן לשלוח מסרון פעם אחת מכל מספר טלפון. אם יישלחו מספר מסרונים מאותו מספר טלפון, יילקח בחשבון המסרון האחרון שנשלח.
  •  

חידון אתרי המורשת של פסטיבל מפה ומצה

לפניכם מידע על 12 אתרי מורשת בישראל, שהם חלק ממערך אתרי המורשת של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. עבור כל אחד מ-12 האתרים מוצגת חידה (לא קשה במיוחד) שהפתרון שלה הוא ערך מספרי.
לאחר פתירת כל החידות, יש לִסְכום את כל 12 המספרים שהתקבלו – והסכום המתקבל הוא הפתרון המבוקש.
  
החידות: 
1. מוזיאון ראשון לציון
המוזיאון מציג את תולדותיה של ראשון-לציון. הוא שוכן במבנים מימי ראשית המושבה וממוקם בכל המתחם ההיסטורי של ראשון-לציון. תצוגות המוזיאון מסַפּרות בעזרת צילומים, חפצים אותנטיים, רהיטים ודמויות על ראשון-לציון - מושבה ראשונה לעלייה ראשונה. כאן עוצב דגל המדינה וכאן הוא הונף לראשונה בהיסטוריה, תחילה כדגל ראשון-לציון.
 
חידה: כמה שנים להיווסדה חגגה המושבה ראשון-לציון כשהונף בה הדגל לראשונה?
פתרון: ___
           
 
2. בית בן גוריון
זהו ביתם של דוד בן גוריון, ראש ממשלת ישראל הראשון ושל רעייתו פולה. הבית נבנה בשנים
1939-1929 בשכונת הפועלים הראשונה של תל אביב והוא שימש כביתם הקבוע של בני הזוג עד להתיישבותם בשדה בוקר. בבית זה לוטשה מגילת העצמאות ונכתב נוסחהּ הסופי. הקומה השנייה שימשה את דוד בן-גוריון בלבד. נמצאים בה חדר-שינה וחדרי ספרייה.
 
חידה: כמה חדרי ספרייה נמצאים בקומה השנייה?
פתרון: ___
 
3. מרכז מבקרים - מורשת גוש עציון
גּוּשׁ עֶצְיוֹן הוא שמה של קבוצת יישובים יהודיים מדרום לירושלים, בין בית לחם לבין חברון. היישובים הראשונים הוקמו החל בשנות ה-20 של המאה ה-20 אך נחרבו במלחמת העצמאות.
240 לוחמים נפלו בהגנת גוש עציון. גוש עציון נחרב במלחמת יום העצמאות ושוקם לאחר שנכבש באחת ממלחמות ישראל.
חידה: כמה שנים נותר גוש עציון הרוס וחרֵב עד שנכבש ושוקם?
פתרון: ___
 
4. בית זינאתי בפקיעין
 בפקיעין שבגליל העליון שוכן בית משפחת זינאתי. בני משפחת זינאתי גרו ביישוב עוד מתקופת חורבן בית שני, ולא גלו מארץ ישראל. מרגלית זינאתי היא נצר למשפחה המיוחדת והיא עדיין גרה בפקיעין כ"שומרת הגחלת היהודית". יצחק בן צבי, שהיה לימים נשיאה השני של מדינת ישראל, חקר את היישוב היהודי בפקיעין ופעל רבות כדי לשקם ולשמר את קהילת היהודים ביישוב.
 
חידה: דמותו של יצחק בן צבי מופיעה על שטר של מטבע ישראלי. מהו הערך בשקלים חדשים של שטר זה?
פתרון: ___
 
5. אתר גבעת התחמושת
גבעת התחמושת היה הכינוי לבונקר שבו אוחסנה תחמושת ליד בית הספר לשוטרים שהקים המנדט הבריטי בצפון ירושלים. מאז מלחמת העצמאות היה המתחם של גבעת התחמושת בשליטת ירדן, ובמלחמת ששת הימים השתלט צה"ל על המתחם וכבש אותו לאחר קרב קשה בו נהרגו עשרות לוחמים. לאחר המלחמה הפך המקום לאתר הנצחה לזכר חללי צה"ל שנפלו על שחרור ירושלים במלחמת ששת הימים. לזכרם של הנופלים הללו נטעו בגבעת התחמושת עצי זית כמספרם הרב של הנופלים.
 
חידה: כמה עצי זית נטעו בגבעת התחמושת לזכר חללי הקרבות על איחוד ירושלים?
פתרון: ___
 
6. מוזיאון המזגגה בקיבוץ נחשולים
בראשית ההתיישבות היהודית בארץ ישראל הקים הברון אדמונד דה רוטשילד באזור קיבוץ נחשולים שבחוף הכרמל בית חרושת לבקבוקי זכוכית (מִזְגָּגָה) עבור יקבי ראשון לציון וזיכרון יעקב. עם חלוף השנים נסגרה המזגגה וננטשה. בשנת 1980 החל קיבוץ נחשולים לשקם את מבנה המזגגה והיום הוא משמש מוזיאון ייחודי בו מוצגים ממצאים נבחרים מחפירות ארכיאולוגיות יבשתיות ותת-ימיות שנעשו באזור. במוזיאון מוצגים כדי חרס, חלקי ספינות טרופות, עוגנים וכלי נשק.
 
חידה: באיזו שנה הקים הברון רוטשילד את המזגגה?
פתרון: ___
 
7. מוזיאון המייסדים במעלות תרשיחא
מוזיאון המייסדים הוקם על שורת צריפים משנות ה-60 ששופצו לתפארת ביישוב מעלות-תרשיחא בגליל. המוזיאון הוקם להנצחת מייסדי היישוב מעלות. המוזיאון ממחיש למבקרים את חייהם המיוחדים של החלוצים באזור. יש בו פריטים מקוריים של המתיישבים הראשונים, תמונות, תעודות וספר תורה. המקום נקרא ע"ש יעקב חזן שהיה סגן ראש העירייה.
 
חידה: באיזו שנה קיבלה מעלות-תרשיחא מעמד של עיר?
פתרון: ___
 
 
8.מוזיאון יהדות איטליה
מוזיאון יהדות איטליה נמצא ברחוב הלל בירושלים. הוא מוקדש לנכסי התרבות של הקהילה האיטלקית. במוזיאון מוצגים תשמישי קדושה, חפצי בית, תעודות היסטוריות ועוד – כולם מהמורשת של יהדות איטליה מתקופת הרנסנס והבארוק ועד לימינו. המוזיאון נקרא ע"ש ד"ר שלמה אומברטו נכון שהעלה פריטים רבים מאיטליה. במוזיאון נמצא גם בית כנסת מפואר שהועבר בשלמותו מהעיירה קונליאנו ונטו שליד ונציה.
 
חידה: כמה קומות יש במבנה מוזיאון יהדות איטליה?
פתרון: ___
 
 
9.מתחם תחנת הרכבת הטורקית – באר שבע
בעיר העתיקה בבאר שבע ישנו מתחם שהוקם באזור בו שכנה תחנת הרכבת הטורקית שהוקמה בתקופת השלטון העות'מאני ב-1915. את התחנה ההיסטורית בנו העות'מאנים כדי להשיג חיבור רציף לדמשק במלחמת העולם הראשונה. בימינו תועדו ושומרו מספר מבנים במתחם, כמו כן הוצבו בו קרונות הנוסעים המקוריים והם הוסבו למיני-מוזיאון לתולדות רכבת ישראל. המתחם כולו הוסב למוקד תרבות, בילוי ופנאי.
 
חידה: היום קרוי המתחם על שם קטר מסוים שהונצח בשיר ידוע של אריק לביא "הקטר". מהו המספר שמורכב משתי הספרות האחרונות במספרו של הקטר הידוע?
פתרון: ___
 
 
10. אתר קרב תש"ח ומוזיאון 'משואה לתקומה' – קיבוץ יד מרדכי
קיבוץ יד מרדכי שנמצא דרומית לאשקלון קרוי ע"ש מרדכי אנילביץ', מפקד גטו ורשה. מוזיאון "מִשוֹאה לתקומה" שבקיבוץ נפתח בשנת 1968 וכפי שמעיד שמו הוא עוסק בשואת היהודים ובתקומה שלהם עם הקמת מדינת ישראל.
בקיבוץ ישנו גם אתר מבקרים מיוחד שבו שוחזר אחד הקרבות המכוננים במלחמת העצמאות – קרב הבלימה בין חלוצי הקיבוץ לבין חטיבה מצרית. שדה הקרב המשוחזר "הוקפא" והוא מציג בצורה מוחשית את שדה הקרב המדמם מ-1948.
 
חידה: כמה שנים עברו מאז התחיל את דרכו קיבוץ יד-מרדכי במושבה נתניה ב-1936 ועד שהוא עלה להתיישבות קֶבע במקומו הנוכחי ליד אשקלון?
פתרון: ___
 
11. מוזיאון האצ"ל בשוּני
בתקופת המנדט הבריטי הוקם בשוּני בסיס האימון המרכזי לשדאות ואימון של ארגון אצ"ל (ארגון צבאי לאומי). המחנה היה גם בסיס מגויסים וממנו יצאו לוחמי האצ"ל לכיבוש הרי אפרים. לאחר קום המדינה שימשה שוני בסיס הכשרה ליישובים חקלאיים שקמו בסביבה.
באתר שוּני שבמזרח הכרמל, בין בנימינה לזיכרון יעקב, הוקם מוזיאון האצ"ל במבנה מרשים דמוי טירה. במוזיאון מוצגת תצוגה אור-קולית של פעילות ארגון המחתרת אצ"ל באזור שוני והוא מתעד את תולדות הארגון ואת הפריצה לכלא עכו, שבמהלכה שוחררו אנשי אצ"ל ולח"י ממאסרם.
 
חידה: באיזו שנה נוסד ארגון אצ"ל?
פתרון: ___
 
12. מרכז מבקרים מורשת גוש קטיף בניצן
מרכז מורשת גוש קטיף שוכן באתר הקרוונים ניצן בין אשדוד לאשקלון. הוא מציג את סיפור ההתיישבות בגוש קטיף ובצפון השומרון. המרכז מקיים מחקרים ופעילויות הנצחה, חינוך ותודעה הקשורים במורשת גוש קטיף. המרכז מוציא לאור ספרים וסרטים שמתעדים את סיפור ההתיישבות באזור. באתר מועברים סיורים ע"י אנשי הגוש שמשתפים את המבקרים בסיפורם האישי.
 
חידה: באיזו שנה בוצעה תכנית ההתנתקות לפינוי תושבי גוש קטיף ויישובי רצועת עזה?
פתרון: ___


שאלת הבונוס:
מי שמצא את הסכום המבוקש יוכל לענות גם על שאלת בונוס (לא חובה).
הפתרון לשאלת הבונוס מופיע בתכנייה של פסטיבל 'מפה ומצה' שהוציאה המועצה לשימור אתרי המורשת. את התכנייה תוכלו לקבל ללא תשלום בכל אחד מ-12 אתרי המורשת בישראל המופיעים בחידה להלן.
החידה: בתכנייה של פסטיבל 'מפה ומצה' מופיע תשחץ ובו שתי תמונות. באחת מהתמונות מופיע מאכל. מהו המאכל? 
מי שפתר את שאלת הבונוס יוסיף במסרון גם את השורה:
  • פתרון שאלת הבונוס הוא...

החידון מאת ליאור ליאני ©